Przy zamówieniach powyżej 99 zł wysyłka kurierem gratis!

Cena
zł  – 
  • 4zł
  • 17zł
Działa na

Prusaki

Morfologia

Nazywany francuzem. Ma ciało o długości 10-13,3 mm i kolorze brunatnożółtym z przebłyskiem czerwieni. Długie nogi i czułki (bardzo długie i cienkie) jaśniejsze od reszty ciała. Stopy przystosowane do swobodnego wspinania się po gładkich i śliskich powierzchniach. Na przedpleczu widoczne dwa podłużne pasy w kolorze brunatnym. Samce są mniejsze od samicy.

Biologia

Jest wszystkożerny. Żywi się resztkami produktów tj. warzywa, owoce, pieczywo, cukier. Samce są bardzo odporne na brak pożywienia.

Samica składa w ciągu swojego życia około 4 kokonów, a w jednym kokonie ok. 40 jaj. Kokon z jajami nosi przy końcu odwłoka. Składa go po 20 dniach w przypadkowym miejscu w otoczeniu. Po pół godziny od złożenia kokonu zaczynają wylęgać się larwy (białe, które z czasem ciemnieją, z ciemnymi, podłużnymi pręgami). Larwy przechodzą kolejne stadia, w którym różnią się od siebie przede wszystkim wielkością. W temp. 22 ºC cały rozwój larwy trwa ok. 6 miesięcy. W trakcie 1 roku może rozwinąć się 2-3 pokoleń. W temp. niższej niż 10 ºC owad przestaje się rozwijać. Długość życia samców w warunkach optymalnych wynosi 4 miesiące, a samic 6 miesięcy.

Prusaki zanieczyszczają produkty spożywcze, powodują ich ubytek i przenoszą różne choroby.

Występowanie

Miejscem jego pochodzenia jest prawdopodobnie Azja. Powszechny na całym świecie. Najchętniej przebywa w miejscach ciepłych, ogrzewanych (magazynach, piekarniach, kuchniach i innych). Aktywność wykazuje nocą, a za dnia często ukrywa się w szczelinach, czy pod podłogami.