na rybiki

Rybik cukrowy Lepisma saccharina-to mały, bezskrzydły owad barwy srebrzystej, osiągający długość ok. 1 cm. Charakteryzuje się długimi, nitkowatymi czułkami i trzema szczecinkami przy końcu odwłoka.

Rybiki spotykamy głównie w łazienkach, kuchniach, stołówkach, piwnicach, archiwach-wszędzie, gdzie spełnione są trzy warunki: w pomieszczeniach musi być ciepło, ciemno i wilgotno. Do zakładów produkcyjnych najczęściej dostają się z materiałami budowlanymi i maszynami.

Rybiki przechodzą przeobrażenie niezupełne, nie przepoczwarzają się. Samica rybika składa jaja do produktów żywnościowych, w szpary ścian i podłóg. Mija blisko 10 tygodni zanim z jaj wylęgną się małe, białe rybiki, których kolor z czasem zmienia się na szaro metaliczny. Ich rozwój trwa ok. 1 roku i tyle też żyje postać dorosła. Cały rozwój może przedłużyć się do kilku lat w zależności od panujących warunków.

Ulubionym pokarmem rybika cukrowego są produkty bogate w skrobie i resztki pokarmów. Chętnie zjadają: kleje organiczne, cukry i drewno. Smakuje im również znaleziony płatek ludzkiego naskórka (komensalizm), bawełna, czy syntetyczny jedwab. Posiadają zdolność trawienia celulozy, dzięki czemu zajadają się papierem. Dlatego są zmorą wszelkiego rodzaju zbiorów archiwalnych, bibliotek w których przechowywane są duże ilości papierowych dokumentów. Wysoka temperatura i wilgotność są idealne do ich rozwoju, a zdolność przetrwania bez pokarmu jest imponująca i wynosi wiele tygodni.

Wysoką efektywność w walce z rybikami zapewni utrzymanie porządku i odpowiedniej temperatury w pomieszczeniach. Wilgotne wnętrze (jeśli to możliwe) należy osuszyć, zmniejszy to ryzyko rozwoju szkodników. Szczeliny, otwory, pęknięcia podłóg, ścian i nieszczelności kranów i pryszniców powinno się usunąć, aby utrudnić im dostęp do obiektu. Konieczne jest przechowywanie żywności w hermetycznie zamkniętych opakowaniach.

Rybik cukrowy nazywany także srebrzykiem nie stanowi zagrożenia gospodarczego, jednak jego zwalczanie konieczne jest dla higieny i bezpieczeństwa. Ten mały szkodnik jest poważnym zagrożeniem archiwów i zbiorów dokumentów.

– VACO

Walka z rybikami często wymaga połączenia profilaktyki ze środkami owadobójczymi.

Aktywne filtry

DO KASY

Wybierz swój pierwszy produkt

Twoje konto

Twoje konto

Brak konta?
Załóż konto