na ślimaki

Gromada Ślimaki Mollusca – wyróżnia się dwa rodzaje ślimaków: ślimaki z muszlą i ślimaki nagie. Te drugie w naszym klimacie mają dużo większe znaczenie jako szkodniki roślin uprawnych. Zwane są pomrówami. Ich ciało składa się z głowy na której osadzone są długie czułki oczne, płaszcza oraz części zapłaszczowej. Ślimaki kurczą się na skutek podrażnienia. Są bardzo ruchliwe, w przeciwieństwie do ślimaków oskorupionych.

Dużą aktywność wykazują w temperaturze 10 do 20°C. Źle znoszą temperaturę wysoką (powyżej 30°C) oraz niską (poniżej -3°C). Największe szkody wyrządzają wiosną. Występują w otoczeniu chłodnym i wilgotnym. W dzień znaleźć je można w górnych warstwach ziemi, trawie, na roślinach, pod deskami czy kamieniami, gdzie kryją się słońcem. Żerują w ogrodzie głównie nocą przez co ciężko je znaleźć lecz w miejscach żerowania pozostawiają śluz.

Teren pełen kryjówek, zacienionych miejsc oraz bogactwo roślin uprawnych sprzyja ich rozwojowi. Liczebność ich wyraźnie zwiększają częste deszcze.

Ślimaki nagie występujące w ogrodzie wyrządzają duże szkody zjadając wszystko m.in. liście, kwiaty, owoce, nasiona, bulwy, dlatego ważne jest zastosowanie odpowiednich metod, które pozwolą na ograniczenie ich liczebności.

— VACO

Ślimaki przywożone są często przypadkowo i nieświadomie z materiałami budowlanymi, gruzem, czy ziemią, dlatego zaleca się stale kontrolować swoje otoczenie. Roślinność należy regularnie ścinać, kosić i usuwać nie dopuszczając do jej gnicia. Spowoduje to wyeliminowanie zwłaszcza młodych osobników oraz jaj, które wyrzucone na powierzchnię szybko giną na skutek działania promieni słonecznych. Deski, kamienie, gruz usuwać, gdyż mogą być doskonałymi kryjówkami. Zaleca się także usuwać wszelkie nieszczelności, ułatwiające szkodnikom wejście do pomieszczeń.

Aktywne filtry

DO KASY

Wybierz swój pierwszy produkt

Twoje konto

Twoje konto

Brak konta?
Załóż konto