Środki na osy

Aktywne filtry

Jak pozbyć się os i szerszeni? skuteczne produkty marki VACO na osy i szerszenie

Poznaj wroga. Osa pospolita Paravespula vulgaris-należy do rodziny osowatych. Ma ciało długości 10-20 mm oraz czarno-żółtą barwę. Mocno zwężony u nasady odwłok stanowi cechę rozpoznawalną-stąd „talia osy”. Na jego końcu znajduje się żądło z gruczołem jadowym. Osa posiada aparat typu gryzącego, krótkie czułki, duże oczy oraz dwie pary przezroczystych skrzydeł. To owady społeczne, które widoczne są od początku wiosny do późnej jesieni, a najbardziej agresywne są pod koniec lata.

Żyją w licznych gniazdach, tworzonych najczęściej w ziemi, pod korzeniami drzew, na strychach, poddaszach. Ich odnalezienie ułatwia duża aktywność w ciągu dnia. W jednym gnieździe może żyć nawet 7000 osobników. Pożywienie os stanowi zarówno pokarm zwierzęcy-atakują inne owady, jak i roślinny-spijają nektar z kwitnących kwiatów. Najbardziej smakują im słodkie napoje oraz owoce.

Szkodniki te przechodzą przeobrażenie zupełne: z jaj po kilku dniach wylęgają się larwy-rozwój larw trwa ok. 1 miesiąc-zaledwie połowę tego czasu potrzebuje poczwarka, aby zmienić się w osobnika dorosłego.

Pożyteczność os wynika z ich zdolności do zapylania kwiatów oraz niszczenia szkodników roślin. Bywają agresywne, zwłaszcza kiedy czują się zagrożone. Poznanie świata tych wrogich istot za jakie się je powszechnie uważa pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa.

Jak z nimi walczyć? Przede wszystkim należy zapobiegać! W tym celu dobrze jest założyć moskitiery w oknach, dbać o porządek i higienę w obiektach i wokół nich poprzez regularne usuwanie resztek jedzenia oraz odpadów organicznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na czystość podłóg i blatów. Obecność os ograniczy także przechowywanie pożywienia w szczelnie zamykanych pojemnikach. Miejsca budowania gniazd przez osy eliminuje uszczelnienie wszelkich otworów, pęknięć i ubytków budowlanych. W przypadku występowania os, szerszeni skorzystaj ze sprawdzonych produktów marki VACO.