na kuny

Kuna domowa Martes foina – Zwierzę wielkości 40-50 cm i wadze 1,2-2,5 kg, przy czym samice są mniejsze od samców i mniej ważą. Jej ciało pokrywa miękkie i puszyste futerko koloru brązowo-szarego, a odnóża oraz ogon wielkości 25-30 cm są ciemniejsze od reszty ciała. Na głowie osadzony jest nosek koloru cielistego oraz krótkie uszy. Podobnie jak u łasic ich powierzchnia ciała jest duża w stosunku do objętości, przez co organizm kun szybko się wychładza.

Jest popularna na terenie całego kraju. Szczególnie duża populacja występuje w południowej Polsce. Radzi sobie w różnorodnych warunkach–w lasach, w małych i dużych miastach, jednak głównie zamieszkuje miejsca w pobliżu ludzkich zabudowań. Szuka kryjówek tam, gdzie jest ciepło i sucho - na strychach, w szopach, piwnicach opuszczonych ruinach. Nie stanowi dla niej problemu poruszanie się po balkonach, ceglanych murach, czy drzewach. Prowadzi samotny tryb życia. Jest aktywna nocą, wówczas robi się bardzo ciekawska i ożywiona.

Kuna jest praktycznie wszystkożerna. Żywi się ptakami, żabami, królikami, nietoperzami, owadami oraz zbożem. Ulubionym przysmakiem kuny domowej są jaja oraz owoce leśne, dlatego też gospodarstwa rolne oraz fermy są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo. Po przedostaniu się do kurnika zagryza wszystkie kurczaki. Dzieje się tak, ponieważ kuna reaguje na ruch. Biega oraz gryzie, dopóki przestraszone kurczaki nie przestaną uciekać. Zjada ich tyle, ile potrzebuje. Co pożyteczne–żywi się także gryzoniami. Tam, gdzie jest kuna, nie odnotowuje się obecności gryzoni. Psy, wilki, lisy i borsuk to jej naturalni wrogowie.

Rujka kuny domowej przypada na lipiec i sierpień. Ciąża trwa tak jak u człowieka 9 miesięcy. W kwietniu i maju rodzi się 2-8 młodych. Młode kuny są ślepe, zaczynają widzieć po 6 tygodniach. Przez 3 miesiące żywią się mlekiem matki. Po 2 latach uzyskują dojrzałość płciową. Długość życia kuny domowej to około 8-10 lat.

Kuna nie traktuje człowieka jak przyjaciela, nie darzy go szczególnym szacunkiem. Jeśli ktoś wejdzie na jej drogę potrafi „obsyczeć”. W sytuacjach zagrożenia może zaatakować, a nawet pogryźć.

– VACO

Kuna swoją obecność zdradza strasznym hałasem podczas nocnego grasowania oraz pozostawionymi odchodami. Dodatkowo do swojego legowiska znosi zdobycze (np. upolowane zwierzęta), o których później często zapomina, gdy znajduje coś świeższego. Zasiedlając poddasza niszczy warstwę ocieplenia budynku tworząc kanały komunikacyjne. Uszkadza instalacje elektryczne. Kryjąc się pod maskami aut niszczy otulinę silnika i przegryza kable. Kuna powoduje również szkody atakując zwierzęta gospodarskie.

Aktywne filtry

DO KASY

Wybierz swój pierwszy produkt

Twoje konto

Twoje konto

Brak konta?
Załóż konto