na krety

Kret europejski Talpa europaea to ssak o długości ciała 11-17 cm. Na jego walcowatym ciele znajduje się charakterystyczny, spiczasty, ryjkowaty pyszczek, w którym są 44 zęby. Nie ma wyodrębnionej szyi. Posiada krótkie kończyny, a przednie są wyjątkowo silne, zakończone zgiętymi w tył pazurami. Na głowie osadzone są bardzo małe, słabo widzące oczy i uszy. Sierść jest koloru czarnego, bardzo gęsta.

Kret jest łasuchem. Codziennie je tyle, ile wynosi masa jego ciała. Potrafi wytrzymać bez pokarmu zaledwie 12-15 godzin. Zjada głównie dżdżownice. Żywi się także owadami, larwami owadów, ślimakami, żabami, a nawet małymi gryzoniami. Zdobywa pokarm za pomocą świetnego słuchu i czułym na drgania włosom na pysku.

Samica rodzi tylko raz w roku (wiosną), po 28 dniach ciąży wydaje na świat 2-7 młodych. Po 1 roku życia młode osiągają dojrzałość płciową i żyją 2-5 lat. Krety to zwierzęta żyjące w samotności, po kopulacji od razu się rozstają, a w przypadku spotkania są wobec siebie agresywne.

Żyje głównie na polach, łąkach i w ogrodach. Buduje gniazda pod ziemią na głębokości 20-50 cm. Podczas tworzenia tuneli powstają kopce, przez co niszczy trawy, korzenie. Aktywny cały rok.

Należy pamiętać, że krety są wrażliwe na zapachy, dźwięki i wibracje. Jako działanie profilaktyczne zaleca się usuwanie resztek roślin, chwastów, aby ograniczyć ilość kryjówek. Rośliny, których zapach drażni krety to m.in.: bazylia, czosnek ozdobny, czarny bez, gorczyca biała, mięta. Istnieją także specjalne preparaty zapachowe, które należy stosować zgodnie z instrukcją. Innym sposobem są urządzenia wysyłające emitujące sygnały akustyczne – montuje się je w krecim korytarzu.

— VACO

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt - kret w Polsce jest pod częściową ochroną gatunkową - nie jest chroniony na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych.

Aktywne filtry

DO KASY

Wybierz swój pierwszy produkt

Twoje konto

Twoje konto

Brak konta?
Załóż konto