Przy zamówieniach powyżej 99 zł wysyłka kurierem gratis!

Cena
zł  – 
  • 4zł
  • 17zł
Działa na

Karaluchy

Morfologia

To owad, który osiąga ok. 25 mm długości, przy czym samica jest nieco większa od samca. Masywne, płaskie i błyszczące ciało ma kolor ciemnokasztanowy, niemalże czarny. Samca i samice różni długość czułek (samiec ma czułki dłuższe od ciała, samica krótsze) oraz długość skrzydeł (samiec ma pokrywy sięgające do 2/3 odwłoka, a samica ma mocno zredukowane). Nie fruwa.

Biologia

W jedzeniu nie wybrzydzają – są wszystkożerne, jednak w odróżnieniu od prusaka wykazują większe upodobanie do pokarmu pochodzenia zwierzęcego. Jedzą ślimaki, martwe owady, warzywa (ziemniaki, buraki i inne), ptasie odchody oraz resztki produktów spożywczych. Takie produkty, na których żerują karaluchy łatwo poznać po nieprzyjemnym zapachu i zanieczyszczeniu.

Samica składa w ciągu życia ok. 10 kokonów bezpośrednio na pokarm lub w jego zasięgu (początkowo kokon nosi przy końcu odwłoka). W jednym kokonie gromadzi ok. 16 jaj. Czas rozwoju zarodkowego zależy od temperatury (w 30 °C – 42 dni, w niższych temperaturach - odpowiednio dłużej). Wylęgłe larwy są koloru białego o długości 6 mm, a w trakcie rozwoju ich kolor zmienia się do ciemnobrązowego. Warunki optymalne (blisko 30 °C i odpowiedni pokarm) pozwalają im na zakończenie rozwoju po 300 dniach. Długość życia Dorosłe dorosłych karaczanów wynosi około 140 dni ( w temp. 25 °C). Karaluchy wykazują dużą wrażliwość na niskie temperatury. Ich aktywność zwiększa się po zachodzie słońca.

Występowanie

Jest gatunkiem kosmopolitycznym, popularnym w Polsce, choć mniej licznym niż prusak. Występuje najczęściej w kuchniach, magazynach, piekarniach, cukierniach – w miejscach, gdzie jest ciepło i ma łatwy dostęp do pożywienia.
Ze względu na brak umiejętności poruszania się po pionowych powierzchniach spotkamy go najczęściej w parterowych częściach budynków.