Przy zamówieniach powyżej 99 zł wysyłka kurierem gratis!

Cena
zł  – 
  • 4zł
  • 17zł
Działa na

Rybiki cukrowe

Morfologia

To mały, bezskrzydły owad barwy srebrzystej, osiągający długość około 1 cm. Charakteryzuje się długimi, nitkowatymi czułkami i trzema szczecinkami przy końcu odwłoka.

Biologia

Rybiki przechodzą przeobrażenie niezupełne, nie przepoczwarzają się.
Samica rybika składa jaja do produktów żywnościowych, w szpary podłóg, za tapety. Mija blisko 10 tygodni zanim z jaj wylęgną się małe, białe rybiki, których kolor z czasem zmienia się na szaro metaliczny. Ich rozwój trwa ok. 1 roku i tyle też żyje postać dorosła. Cały rozwój może przedłużyć się do kilku lat, w zależności od panujących warunków.

Ulubionym pokarmem rybika cukrowego są produkty bogate w skrobie oraz resztki pokarmów.. Chętnie jedzą także kleje organiczne, cukry i drewno. Smakuje im również znaleziony płatek naszego naskórka, bawełna, czy syntetyczny jedwab. Posiadają zdolność trawienia celulozy, dzięki czemu zajadają się papierem. Potrafią przeżyć rok bez pokarmu.

Występowanie

To gatunek kosmopolityczny, pochodzący z okolic subtropikalnych. Żyje w pobliżu człowieka, gdzie spełnione są trzy warunki: ciepło, ciemno i wilgotno - głównie wewnątrz pomieszczeń tj. łazienka, piwnica i kuchnia.