Przy zamówieniach powyżej 99 zł wysyłka kurierem gratis!

Cena
zł  – 
  • 6zł
  • 250zł
Działa na

Nornice

Morfologia

Drobny ssak z rodziny nornikowatych. Ciało długości ok. 11 cm pokryte na grzbiecie rudo-szarą sierścią, a na spodzie białą. Ogon długości 5 cm z nieznacznym owłosieniem, dwubarwny. Na głowie osadzone są duże oczy i znacznych rozmiarów, szerokie uszy. Na zaostrzonym pyszczku widoczne wąsy.

Biologia

Aktywność wykazuje w nocy, rzadziej w dzień. Żywi się zarówno zielonymi częściami roślin, nasionami, owocami, jak również małymi bezkręgowcami. W okresie zimy pokarm stanowi kora, pędy drzew przez co stają się szkodnikami, oraz zmagazynowane przez siebie zapasy nasion. Bez pożywienia przeżyje ok. 5 dni.
Ciąża samicy trwa 18-21 dni, z której wydaje na świat 3-5 młodych – ślepych i nieowłosionych. Rocznie rodzi 3-4 razy. Po 8-9 tygodniach młode osiągają dojrzałość płciową. Żyją blisko 2 lata.

Występowanie

Euroazjatycki ssak, występujący w Polsce na terenie całego kraju. Żyje na wolności w lasach i zaroślach. Preferuje tereny wilgotne w pobliżu pni drzew, pod kopcami, czy olchą. Właśnie w tych okolicach buduje nory pod powierzchnią ziemi. Tam głównie żyje, choć potrafi także wspinać się na drzewa. Rzadko spotyka się ją na odsłoniętym terenie.