Przy zamówieniach powyżej 99 zł wysyłka kurierem gratis!

Cena
zł  – 
  • 4zł
  • 17zł
Działa na

Mrówki

Morfologia

Owady małe, czarne. Charakteryzuje je duża głowa oraz przewężenie pomiędzy tułowiem, a odwłokiem. Na głowie osadzone są słabo widzące oczy, kolankowato załamane czułki, służące jako organ węchu oraz aparat gębowy typu gryzącego wyposażony w silne żuwaczki. Dolne szczęki nie są dostosowane do pobierania twardego pokarmu, a jedynie do zlizywania cieczy. Poruszanie się umożliwiają im długie i cienkie odnóża.

Biologia

Mrówki żywią się pokarmem zarówno roślinnym jak i zwierzęcym, w tym owadami, a także trupami owadów. Są drapieżnikami, polują samotnie lub w grupach, a zebraną żywnością zawsze dzielą się z innymi mrówkami. Płynną masę połykają i przechowują w przedniej części jelita. Pobrany tak pokarm przenoszą do gniazda, tam zwracają i karmią nim królową i larwy.

Mimo ich szkodliwości często owady te są dla nas bardzo pożyteczne. Mrówki zamieszkujące rośliny usuwają uschnięte i uszkodzone jej fragmenty, a także niszczą jaja pasożytów, składane na roślinie. Chroni to roślinę przed objedzeniem liści przez larwy, które wyklułyby się z tych jaj. Zdarza się też, że mrówki atakują dorosłe pasożyty pojawiające się na "ich" roślinie. Jednak nie są to jednostronne korzyści. Mrówki bowiem korzystają z kropli słodkiej wydzieliny rośliny, gromadzącej się na brzegach liści. Jest to dla nich cenne źródło pokarmu.

Występowanie

Gniazda mrówek znaleźć można najczęściej pod ziemią, pod cegłami, między płytami chodnikowymi, a także w budynkach. Popularne są także gniazda ukryte w roślinach, łodygach czy pod korą drzew. Mrowiska zakładają nawet w spróchniałym pieńku, w którym drążą podobnie jak w ziemi - sieć korytarzy i komór. Ich obecność często zauważyć można w pomieszczeniach, na balkonach, czy w ogrodach, gdzie niszczą kwiaty i jedzą rośliny.