Preparaty na krety

Aktywne filtry

Piękny ogród bez kretowisk? z produktami marki VACO to proste

Kret europejski Talpa europaea to ssak o długości ciała 11-17 cm. Na jego walcowatym ciele znajduje się charakterystyczny, spiczasty, ryjkowaty pyszczek, w którym są 44 zęby. Nie ma wyodrębnionej szyi. Posiada krótkie kończyny, a przednie są wyjątkowo silne, zakończone zgiętymi w tył pazurami. Na głowie osadzone są bardzo małe, słabo widzące oczy i uszy. Sierść jest koloru czarnego, bardzo gęsta.

Kret jest łasuchem. Codziennie je tyle, ile wynosi masa jego ciała. Potrafi wytrzymać bez pokarmu zaledwie 12-15 godzin. Zjada głównie dżdżownice. Żywi się także owadami, larwami owadów, ślimakami, żabami, a nawet małymi gryzoniami. Zdobywa pokarm za pomocą świetnego słuchu i czułym na drgania włosom na pysku.

Samica rodzi tylko raz w roku (wiosną), po 28 dniach ciąży wydaje na świat 2-7 młodych. Po 1 roku życia młode osiągają dojrzałość płciową i żyją 2-5 lat. Krety to zwierzęta żyjące w samotności, po kopulacji od razu się rozstają, a w przypadku spotkania są wobec siebie agresywne.

Żyje głównie na polach, łąkach i w ogrodach. Buduje gniazda pod ziemią na głębokości 20-50 cm. Podczas tworzenia tuneli powstają kopce, przez co niszczy trawy, korzenie. Aktywny cały rok.

Należy pamiętać, że krety są wrażliwe na zapachy, dźwięki i wibracje. Jako działanie profilaktyczne zaleca się usuwanie resztek roślin, chwastów, aby ograniczyć ilość kryjówek. Rośliny, których zapach drażni krety to m.in.: bazylia, czosnek ozdobny, czarny bez, gorczyca biała, mięta. Istnieją także specjalne preparaty zapachowe, które należy stosować zgodnie z instrukcją. Innym sposobem są urządzenia wysyłające emitujące sygnały akustyczne – montuje się je w krecim korytarzu.

Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt - kret w Polsce jest pod częściową ochroną gatunkową - nie jest chroniony na terenie ogrodów, upraw ogrodniczych, szkółek leśnych, trawiastych lotnisk, ziemnych konstrukcji hydrotechnicznych oraz obiektów sportowych.