Przy zamówieniach powyżej 99 zł wysyłka kurierem gratis!

Cena
zł  – 
  • 19zł
  • 20zł

Krety

Morfologia

To ssak należący do rodziny kretowanych o długości ciała 11 -17 cm. Na jego walcowatym ciele znajduje charakterystyczny, spiczasty, ryjkowaty pyszczek, w którym są 44 zęby. Nie ma wyodrębnionej szyi. Posiada krótkie kończyny, a przednie wyjątkowo silne, szerokie i łopatowate zakończone zgiętymi w tył pazurami. Na głowie osadzone są bardzo małe, słabo widzące oczy i uszy bez małżowin. Sierść jest koloru czarnego, bardzo gęsta i aksamitna w dotyku.

Biologia

Kret to ssak owadożerny. Zjada dżdżownice, larwy owadów i drobne kręgowce. Zdobywa pokarm za pomocą świetnego słuchu i czułym na drgania włosom na pysku.
Samica rodzi tylko raz w roku, po 28 dniach ciąży wydaje na świat 2-7 młodych. Po 1 roku życia osiągają dojrzałość płciową i żyją 2-4 lat.
Te samotne stworzenia, wykazują wobec siebie agresję w przypadku spotkania. Nie zapadają w stan diapauzy, a w czasie mocnego snu chrapią.

Podlega częściowej ochronie.

Występowanie

Żyje głównie na polach, łąkach i ogrodach w Europie i Azji Środkowej. Na terenie całej Polski występuje pospolicie, rzadziej w górnej części Tatr.
Buduje gniazda pod ziemią – tunele na głębokości 20-50 cm i średnicy około 6 cm.
Budulcem gniazd jest mech i trawa. W podziemne konstrukcjach rozróżnia się tzw. część mieszkalna i część łowiecką, w której gromadzony jest pokarm.