na osy

Osa pospolita Paravespula vulgaris-należy do rodziny osowatych. Ma ciało długości 10-20 mm oraz czarno-żółtą barwę. Mocno zwężony u nasady odwłok stanowi cechę rozpoznawalną-stąd „talia osy”. Na jego końcu znajduje się żądło z gruczołem jadowym. Osa posiada aparat typu gryzącego, krótkie czułki, duże oczy oraz dwie pary przezroczystych skrzydeł. To owady społeczne, które widoczne są od początku wiosny do późnej jesieni, a najbardziej agresywne są pod koniec lata.

Żyją w licznych gniazdach, tworzonych najczęściej w ziemi, pod korzeniami drzew, na strychach, poddaszach. Ich odnalezienie ułatwia duża aktywność w ciągu dnia. W jednym gnieździe może żyć nawet 7000 osobników.

Pożywienie os stanowi zarówno pokarm zwierzęcy-atakują inne owady, jak i roślinny-spijają nektar z kwitnących kwiatów. Najbardziej smakują im słodkie napoje oraz owoce.

Szkodniki te przechodzą przeobrażenie zupełne: z jaj po kilku dniach wylęgają się larwy-rozwój larw trwa ok. 1 miesiąc-zaledwie połowę tego czasu potrzebuje poczwarka, aby zmienić się w osobnika dorosłego.

Pożyteczność os wynika z ich zdolności do zapylania kwiatów oraz niszczenia szkodników roślin. Bywają agresywne, zwłaszcza kiedy czują się zagrożone. Poznanie świata tych wrogich istot za jakie się je powszechnie uważa pozwoli uniknąć niebezpieczeństwa.

– VACO

Jak z nimi walczyć? Przede wszystkim należy zapobiegać! W tym celu dobrze jest założyć moskitiery w oknach, dbać o porządek i higienę w obiektach i wokół nich poprzez regularne usuwanie resztek jedzenia oraz odpadów organicznych. Szczególną uwagę należy zwrócić na czystość podłóg i blatów.

Obecność os ograniczy także przechowywanie pożywienia w szczelnie zamykanych pojemnikach. Miejsca budowania gniazd przez osy eliminuje uszczelnienie wszelkich otworów, pęknięć i ubytków budowlanych.

Aktywne filtry

DO KASY

Wybierz swój pierwszy produkt

Twoje konto

Twoje konto

Brak konta?
Załóż konto