Koszyk
Custom content
<p>This is custom content</p>

tags

    No tags have been specified yet.

na pluskwy

Pluskwa domowa Cimex lectularius-to owad z rodziny pluskwowatych o długości ciała 4-6 mm. Wyróżnia się czerwonobrunatnych zabarwieniem i aparatem gębowym podobnym do igły. Posiada czułki, dzięki którym wykrywa zapach i ciepło ciała ofiary. Nie ma skrzydeł. Jest aktywna nocą, unika światła.

Zwykle samica składa jaja w kolorze mlecznobiałym wiosną (2-12 jaj dziennie). Rozwój jaj w temperaturze pokojowej trwa 1-2 miesięcy, w wysokiej temperaturze rozwijają się szybciej. Z jaj po 8 dniach wykluwa się larwa. Odżywia się krwią ssaków po czym zmieniają zabarwienie na czerwone. Wysysają krew co kilka dni, lecz są w stanie przeżyć bez pokarmu nawet kilka miesięcy.

Egzystują w otoczeniu ludzkim. Płaski kształt ciała pozwala im na swobodne ukrycie się w pęknięciach i szczelinach ścian, pod ramami obrazów i tapetami. Miejsca, które często oblegają to także szpary łóżek, tapczanów, meble, żaluzje, krawędzie dywanów, listwy z przewodami elektrycznymi.

Pluskwy są szkodnikami trudnymi do zwalczenia. Wynika to z bogactwa miejsc w jakim występują i dobrych zdolności adaptacyjnych. Największą aktywność wykazują w nocy i potrafią wytrzymać bez pożywienia nawet do kilkunastu miesięcy.

– VACO

Jak zapobiegać? Należy dokładnie uszczelnić wszelkie otwory w ścianach. Niezbędne jest częste kontrolowanie miejsc zaciemnionych i trudnodostępnych, pościeli i mebli. Zaleca się zmniejszenie ilości przedmiotów niepotrzebnych w mieszkaniu, zwłaszcza w sypialni. Rzeczy rzadko używane przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Ryzyko pojawienia się insektów zmniejszy częste pranie i suszenie pościeli.

Aktywne filtry

This website uses cookies to ensure you get the best experience on our website