yandex
Pluskwy domowe - uciążliwe, aktywne w nocy szkodniki
   11/22/2022 00:00:07
Pluskwy domowe - uciążliwe, aktywne w nocy szkodniki

Pluskwa domowa (Cimex lectularius), to owad z rodziny pluskwowatych o długości ciała 4-6 mm. Wyróżnia się czerwonobrunatnych zabarwieniem i aparatem gębowym podobnym do igły. Posiada czułki, dzięki którym wykrywa zapach i ciepło ciała ofiary. Nie ma skrzydeł. Jest aktywna nocą, unika światła.

Pluskwa domowa

Jak się rozmnaża pluskwa?

Zwykle samica składa jaja w kolorze mlecznobiałym wiosną (2-12 jaj dziennie). Rozwój jaj w temperaturze pokojowej trwa 1-2 miesięcy, w wysokiej temperaturze rozwijają się szybciej. Z jaj po 8 dniach wykluwa się larwa. Odżywia się krwią ssaków po czym zmieniają zabarwienie na czerwone. Wysysają krew co kilka dni, lecz są w stanie przeżyć bez pokarmu nawet kilka miesięcy.

Jaja pluskwy domowej

Gdzie najczęściej występują pluskwy?

Egzystują w otoczeniu ludzkim. Płaski kształt ciała pozwala im na swobodne ukrycie się w pęknięciach i szczelinach ścian, pod ramami obrazów i pod tapetami. Miejsca, które często oblegają to także szpary łóżek, tapczanów, meble, żaluzje, krawędzie dywanów, listwy z przewodami elektrycznymi.

Jak zapobiegać pladze pluskw?

Należy dokładnie uszczelnić wszelkie otwory w ścianach. Niezbędne jest częste kontrolowanie miejsc zaciemnionych i trudno dostępnych, pościeli i mebli.

Zaleca się zmniejszenie ilości przedmiotów niepotrzebnych w mieszkaniu, zwłaszcza w sypialni. Rzeczy rzadko używane przechowywać w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Ryzyko pojawienia się insektów zmniejszy częste pranie i suszenie pościeli.

W jaki sposób pozbyć się pluskiew?

Małe ilości należy usuwać odkurzaczem. Pluskwy giną pod wpływem temperatury powyżej 45°C, dlatego użycie żelazka i suszarki jest jak najbardziej wskazane. Pranie w temperaturze 60°C zabija je wszystkie. Bardzo skuteczne jest także zastosowanie pary, która w przeciwieństwie do większości środków owadobójczych zabija wszystkie stadia rozwojowe pluskwy, nawet jaja. Najlepszy efekt daje zabieg parą wykonany po użyciu środka owadobójczego (VACO Płyn na pluskwy). Inną metodą jest zamrażanie – małe przedmioty umieszczone w worku należy włożyć do zamrażarki (-20°C) na co najmniej 10 godzin.

Comments

Log in or register to post comments

Blog Search

Recent Articles