
Rybik cukrowy (srebrzyk) to gatunek kosmopolityczny, pochodzący z okolic subtropikalnych. Żyje w pobliżu człowieka głównie wewnątrz pomieszczeń. Jest naszym naturalnym komensalem. Rybiki spotykamy głównie w łazienkach, kuchniach, stołówkach, piwnicach, archiwach - wszędzie gdzie spełnione są trzy warunki: ciepło, ciemno i wilgotno. Do zakładów produkcyjnych najczęściej dostają się z materiałami budowlanymi i maszynami. To małe niepozorne stworzenie jest bardzo poważnym zagrożeniem dla zbiorów archiwalnych.
Jak wyglądają rybik?
Rybik cukrowy (Lepisma saccharina) - to mały, bezskrzydły owad barwy srebrzystej, osiągający długość ok. 1 centymetra. Charakteryzuje się długimi, nitkowatymi czułkami i trzema szczecinkami przy końcu odwłoka.
Jak rozmnaża się rybik?
Rybiki przechodzą przeobrażenie niezupełne, nie przepoczwarzają się. Samica rybika składa jaja do produktów żywnościowych, w szpary ścian i podłóg. Mija blisko 10 tygodni zanim z jaj wylęgną się małe, białe rybiki, których kolor z czasem zmienia się na szaro metaliczny. Ich rozwój trwa ok. 1 roku i tyle też żyje postać dorosła. Cały rozwój może przedłużyć się do kilku lat w zależności od panujących warunków.
Czym żywią się rybiki
Ulubionym pokarmem rybika cukrowego są produkty bogate w skrobie i resztki pokarmów. Chętnie zjadaj: kleje organiczne, cukry i drewno. Smakuje im również znaleziony płatek naszego naskórka (komensalizm), bawełna, czy syntetyczny jedwab.
Posiadają zdolność trawienia celulozy, dzięki czemu zajadają się papierem. Dlatego są zmorą wszelkiego rodzaju zbiorów archiwalnych, bibliotek w których przechowywane są duże ilości papierowych dokumentów.
Wysoka temperatura i wilgotność są idealne do ich rozwoju, a zdolność przetrwania bez pokarmu jest imponująca i wynosi wiele tygodni.
Jak postępować, aby pozbyć się rybików?
Wysoką efektywność w walce z rybikami zapewni utrzymanie porządku i odpowiedniej temperatury pomieszczenie. Wilgotne wnętrze (jeśli to możliwe) należy osuszyć, zmniejszy to ryzyko rozwoju szkodników. Szczeliny, otwory, pęknięcia podłóg, ścian i nieszczelności kranów i pryszniców powinno się usunąć, aby utrudnić im dostęp do obiektu.
Konieczne jest przechowywanie żywności w hermetycznie zamkniętych opakowaniach. Zaleca się także częste wietrzenie pomieszczeń. W przypadku archiwów zaleca się usuwanie kurzu, kontrolowanie wilgotności i temperatury.
Jeśli chcesz uzyskać natychmiastowy efekt powinieneś użyć środków owadobójczych. VACO przygotowało zabójczą recepturę na rybiki - możesz zaopatrzyć się w VACO Plyn na rybiki w dwóch pojemnosciach.